Posiadając doświadczenie w zakresie spraw odszkodowawczych, w tym o wielkiej wartości przedmiotu sporu, oferujemy zarówno reprezentację Klientów przy dochodzeniu szkody, jak i obronę innych Klientów przed roszczeniami.

Każdą sprawę analizujemy dokładnie pod kątem oceny szans procesowych oraz celowości rozważenia ewentualnej mediacji bądź ugody.

Stawki

Stawki za prowadzenie sprawy są negocjowane indywidualnie, w sposób zryczałtowany albo godzinowo, na bazie efektywnego czasu pracy. Skuteczne przeprowadzenie poważnego procesu o odszkodowanie wymaga istotnych nakładów czasowych i organizacyjnych – uwzględniamy natomiast przy kalkulacji honorarium zwłaszcza wstępnego, bardzo ciężkie sytuacje życiowe wielu Klientów, chcących wystąpić o naprawienie szkody.

Doświadczenie w sprawach odszkodowawczych

Sprawy odszkodowawcze należą do najistotniejszych w sferze prawa cywilnego, a przy tym potencjalnie do najbardziej skomplikowanych: od wyrządzenia szkody do jej należytego wykazania w procesie prowadzi często droga zawiła i wymagająca ciągłego podejmowania odpowiednich działań procesowych w interesie osoby pokrzywdzonej. Posiadając w tej sferze doświadczenie oraz współpracując ze specjalistami z obszarów sporu, w szczególności ze sfer finansowania z funduszy europejskich, dochodowości procesów gospodarczych oraz kalkulacji utraty korzyści itp. jesteśmy dobrze przygotowani do takich procesów zarówno od strony prawnej, jak i merytorycznej, dzięki czemu jesteśmy pewni najlepszej reprezentacji naszych klientów.

Jesteśmy dobrze przygotowani do obrony interesów naszych klientów zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, w tym w szacowności art. 361 § 1., zgodnie z którym zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła, wiemy, jak udowodnić związek pomiędzy zachowaniem sprawcy a wyrządzeniem szkody, a za tym do uwzględnienia roszczenia.

Jesteśmy biegli w znajomości prawa cywilnego i bogatego dorobku orzecznictwa oraz posiłkujemy się wiedzą najlepszych specjalistów z danej sfery.

Dla naszych klientów wyjaśniamy, iż odpowiedzialność odszkodowawczą dzieli się na

  • odpowiedzialność kontraktową, czyli odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, z tytułu utraconych korzyści,
  • odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania oraz
  • odpowiedzialność z tytułu tzw. deliktów (czynów niedozwolonych – tu niekoniecznie w znaczeniu karnym).

Z tą ostatnią mamy do czynienia, kiedy szkoda została wyrządzona przez osobę, niezwiązaną z poszkodowanym umową cywilnoprawą, albo wynika ze zdarzenia nie będącego przedmiotem żadnej regulacji umownej: w tym drugim przypadku jest możliwy zbieg odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej. Zbieg ten zachodzi, gdy strona umowy, oprócz jej naruszenia, dopuściła się wobec drugiej strony niedozwolonego zachowania innej natury.

Istotnymi przypadkami odpowiedzialności deliktowej, spotykanymi w naszej praktyce zawodowej, są:

  • odszkodowania za niezgodne z prawem działania organu administracji publicznej,
  • odszkodowania za spowodowanie szkód wypadkiem, m.in. komunikacyjnym,
  • odszkodowania za błędy medyczne,
  • odszkodowania w niektórych przypadkach naruszenia prawa autorskiego,
  • sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niektóre delikty prawa pracy, np. z tytułu mobbingu.

Naprawienie szkody

Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zwłaszcza ten drugi przypadek, dotyczący żądania tzw. lucrum cessans należy do najtrudniejszych w procesie cywilnym. Częste są przypadki, w których poszkodowany wskutek zachowania sprawcy, np. przedsiębiorca, nie tylko traci konkretną, możliwą do jednoznacznego określenia, sumę pieniędzy, ale także utracił bezpowrotnie możliwości zyskownego sfinalizowania planowanych interesów bądź też pogarszają się jego widoki na przyszłość. W związku z rygorystycznym raczej podejściem sądów w kwestii udowodnienia tej szkody, tzw. szkody hipotetycznej, należy przygotować się starannie do planowanego procesu, tak pod względem dowodowym, jak i wypracowania spójnej linii procesowej — do tego musimy się dobrze przygotować i podeprzeć się analizami ekspertów.

Działania nierutynowe

Wiemy, że w sprawach odszkodowawczych, zarówno kontraktowych, jak i zwłaszcza deliktowych istotne jest dla prowadzącego sprawę odejście od rutyny typowo prawniczej, albowiem zaistniałe przypadki powstają często na styku różnych dziedzin życia (prawa, ekonomii, kwestii technologicznych, medycyny itp.) albo przynajmniej różnych dziedzin prawa.

Szczególną dziedziną są na przykład procesy przeciwko organom władzy publicznej z tytułu tzw. deliktu, polegającego np. na wydaniu bądź niewydaniu w terminie oczekiwanej decyzji administracyjnej, które wymagają, z uwagi na sformalizowaną ścieżkę postępowania, odpowiednich działań nie tylko w postępowaniu cywilnym, lecz również administracyjnym.