Nota o właścicielu kancelarii

 

Założyciel Kancelarii, wpisany na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych (OIRP) w Warszawie, posiada blisko dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie czynnego wykonywania zawodu radcy prawnego.

 

Studia wyższe prawnicze ukończył broniąc, z wynikiem bardzo dobrym, pracy dyplomowej z zakresu prawa procesowego cywilnego, przygotowanej pod kierunkiem Prezesa SN1 prof. dr. hab. Tadeusza Erecińskiego w Katedrze Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ponadto absolwentem Szkoły Prawa Francuskiego i Europejskiego oraz wielu kursów zawodowych i szkoleń m.in. z zakresu prawa Unii Europejskiej, procesu cywilnego, prawa zamówień publicznych, prawa autorskiego.

 

Kancelaria, w ramach prowadzonej działalności wykonywała zlecenia obejmujące porady prawne i zastępstwo prawne w różnorodnych sprawach, z zakresu m.in. prawa cywilnego, w tym roszczeń odszkodowawczych, spraw windykacyjnych, prawa autorskiego i własności intelektualnej, ochrony dóbr osobistych, prawa papierów wartościowych, prawa medycznego, doradztwa ws. obrony interesów pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa bankowego – w tym roszczeń kredytobiorców w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych  lub denominowanych w walucie zagranicznej.

 

Radca prawny Wiktor Rusin ma także ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe we współpracy z organami władzy publicznej i państwowymi osobami prawnymi, zarówno w ramach wykonywania obsługi prawnej i procesowej, jak i w ramach zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych. Pełnił m. in. obowiązki dyrektora Departamentu Prawnego oraz Departamentu Prawnego i Zamówień Publicznych czołowej instytucji sektora finansów publicznych.

 

W karierze zawodowej radcy prawnego przeprowadził kilkaset postępowań sądowych, w tym często o wielomilionowej wartości przedmiotu sporu, wyjątkowej zawiłości i precedensowym charakterze, m.in.:

  • sprawy cywilne i administracyjne o przyznanie dotacji ze środków Unii Europejskiej, wymagające zarówno wiedzy w dziedzinie prawa cywilnego, administracyjnego, krajowych przepisów szczególnych, jak i znajomości norm prawnych oraz orzecznictwa Wspólnot Europejskich.
  • sprawy o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania umowy, bądź deliktu wyrządzonego przez osobę publiczną,
  • sprawy dotyczące wykonania zamówień publicznych, w tym w zakresie usług IT, jak również prawa geodezyjnego i kartograficznego,
  • sprawy z zakresu prawa bankowego- sprawy z zakresu prawa pracy, w tym dotyczące roszczeń z tytułu mobbingu i dyskryminacji.
  • sprawy z zakresu ochrony dóbr osobistych, w tym związane z dziedziną prawa prasowego
  • sprawy z zakresu informacji publicznej.

 

Posiada doświadczenie z zakresu prowadzenia spraw w trybach nadzwyczajnych, w tym zwłaszcza w dziedzinie redagowania skarg kasacyjnych do Sądu Najwyższego i występowania przed SN.

 

Włada językiem angielskim i francuskim, w tym prawniczym.

 

W pracy zawodowej przede wszystkim chciałem być otwarty na nowe bądź szczególnie ewoluujące lub skomplikowane dziedziny prawa, w których jednolita praktyka obsługi prawnej i orzecznictwa jest wciąż jeszcze nie w pełni ukształtowana. Praca w tych obszarach jest trudna i wyzywająca, ale daje też dużą satysfakcję: można uczestniczyć w kształtowaniu się nowych obszarów praktyki, współtworzyć nowe podejście w obsłudze prawnej, przygotować ofertę adresowaną do klienta poszukującego wsparcia w zakresie stosunkowo mniej rutynowych zagadnień prawnych. Chodzić może przy tym zarówno o dziedziny w polskim systemie prawnym historycznie nowe, jak prawo europejskie czy kredyty bankowe denominowane lub indeksowane w CHF, rynek kryptowalut, jak również „klasyczne” obszary praktyki prawnej, które budzą wciąż kontrowersje i rozbieżne poglądy, jak kwestie odszkodowań i zadośćuczynień, ochrona dóbr osobistych, prawne aspekty działalności pozarządowej, kulturalnej i twórczej.

W. Rusin

 

  1. Sądu Najwyższego